ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ GLOSSOMOBIL

photo

Στα πλαίσια της βιωματικής εκπαίδευσης, οι μαθητές του σχολείου μας, ανακαλύπτουν την Γερμανική ταυτότητα.

ΤΟ ΓΑΪΤΑΝΑΚΙ

Μια διαφορετική εμπειρία δοκίμασαν φέτος οι μαθητές των μεγάλων τάξεων του σχολείου μας, αφού για πρώτη φορά, προσπάθησαν να πλέξουν και να ξεπλέξουν το γαϊτανάκι, στην αποκριάτικη εκδήλωση του σχολείου.

Τα παιδιά δίνοντας τον καλύτερό τους εαυτό τα κατάφεραν κάτω από τα βλέμματα των μικρότερων συμμαθητών τους και των δασκάλων τους.

Μερικές φωτογραφίες από την προσπάθεια των παιδιών.

25η Μαρτίου 2013

Στην κατάμεστη από κόσμο αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας, πραγματοποιήθηκε και φέτος, η καθιερωμένη μας εκδήλωση για να γιορτάσουμε την επέτειο της 25ης Μαρτίου.

Η γιορτή διοργανώθηκε από το δάσκαλο, τους μαθητές και τις μαθήτριες της ΣΤ? τάξης, με μια εξαιρετικά εντυπωσιακή αφήγηση που συνοδευόταν και από οπτικό υλικό και  αφορούσε στην εξέλιξη του Ελληνισμού από τα βάθη των αιώνων μέχρι τον ξεσηκωμό του Έθνους κατά των Τούρκων και την απελευθέρωση της Ελλάδας μετά από 400 χρόνια σκλαβιάς.

Την εκδήλωση παρακολούθησαν ο Δήμαρχος Μουζακίου κ. Κωτσός, ο Αντιδήμαρχος κ. Πολυμερόπουλος, ο Πρόεδρος της Τοπικής Κοινότητας Αγναντερού κ. Τσαφίτσας, ο Ιερέας του χωριού Παπα-Βασίλης, πολλοί γονείς και φίλοι και όλοι οι δάσκαλοι και μαθητές του σχολείου.

Μερικές φωτογραφίες από την εκδήλωση:

18-19 Απριλίου 2013

Το διήμερο 18 και 19 Απριλίου 2013, πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας, επιμορφωτικό σεμινάριο για τη διδασκαλία της δημιουργικής γραφής.

Στο σεμινάριο συμμετείχαν όλοι οι εκπαιδευτικοί των σχολικών μονάδων της 5ης Εκπαιδευτικής Περιφέρειας Π.Ε. Καρδίτσας.

Την Πέμπτη 18 Απριλίου και ώρα 12.00 ? 14.00, παρευρέθησαν, οι εκπαιδευτικοί των Γ? & Δ? τάξεων.

Την Παρασκευή 19 Απριλίου και ώρα 12.00 ? 14.00, παρευρέθησαν, οι εκπαιδευτικοί των Ε? & ΣΤ? τάξεων.

Το θέμα του σεμιναρίου είχε τίτλο: ??Δημιουργική Γραφή και Ποίηση?? και χωρίστηκε σε δυο θεματικές:

α) Τη ??διδασκαλία των Χαϊκού?? που παρουσίασε η Σχολική Σύμβουλος της περιφέρειάς μας, κα Αναστασία Φακίδου και

β) Τη ??διδασκαλία των Λίμερικ?? που παρουσίασε η εκπαιδευτικός, M. Ed. στη δημιουργική γραφή, κα Θεοδοσία Ράπτου.

Μερικές φωτογραφίες από το σεμινάριο:

26 Απριλίου 2013 Έθιμο Λαζαρίνων

Για μια ακόμα φορά τα τελευταία χρόνια, συνεχίστηκε στο σχολείο μας το έθιμο των Λαζαρίνων.

Τα κορίτσια του σχολείου έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό στολίζοντας τα καλάθια τους, τα οποία έθεσαν στην κρίση του διαγωνισμού.

Αρχικά, στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου προσήλθε και πήρε θέση η κριτική επιτροπή, την οποία αποτελούσαν οι μαθητές της ΣΤ? τάξης.

Ακολούθησαν όλες οι υπόλοιπες τάξεις και όταν η προσέλευση ολοκληρώθηκε, ο εκπαιδευτικός του σχολείου μας κ. Παλάντζας Γεώργιος έκανε μια μικρή αναφορά στα έθιμα του Λαζάρου και της Πασχαλιάς. Αναφέρθηκε επίσης, στους συμβολισμούς του στολισμού των καλαθιών και τη σημασία των χρωμάτων.

Στη συνέχεια, οι μαθήτριες του σχολείου εναπόθεσαν τα στολισμένα καλάθια τους περιμένοντας την απόφαση της κριτικής επιτροπής.

Τα αγόρια της κριτικής επιτροπής επέλεξαν τελικά τα τέσσερα ωραιότερα καλάθια χωρίς σειρά κατάταξης και η εκδήλωση ολοκληρώθηκε με τραγούδια.

Μερικές φωτογραφίες από την εκδήλωση:

Kalathia _lazarinwn
ta_4_kalytera