ΨΗΦΙΑΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ
Μπείτε στην ιστοσελίδα του Υπουργείου Παιδείας & Θρησκευμάτων, Πολιτισμού & Αθλητισμού και δείτε όλα τα σχολικά βιβλία, εγκυκλοπαίδειες, λεξικά και πολλά άλλα. κλικ!

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ
Διαλέξτε το μάθημα που σας ενδιαφέρει και δείτε όλα τα πολλά εκπαιδευτικά βίντεο για όλα τα μαθήματα του σχολείου!!! κλικ!

e-Μαθηματικά:

Ο δικτυακός τόπος "e-Μαθηματικά" δημιουργήθηκε με σκοπό την υποστήριξη των εκπαιδευτικών που διδάσκουν Μαθηματικά στην Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση. κλικ!

e-Γεωγραφία:

Ο δικτυακός τόπος "e-γεωγραφία" δημιουργήθηκε με σκοπό την υποστήριξη των εκπαιδευτικών που διδάσκουν το μάθημα της Γεωγραφίας. Ο εκπαιδευτικός μπορεί να βρει φύλλα εργασίας και σενάρια διδασκαλίας καθώς και όποιο άλλο πολυμεσικό ή συμβατικό υλικό απαιτείται για την υλοποίησή τους. κλικ!

Μαθηματικά - Επιστήμες - Εργαλεία Μάθησης:

Μια σπουδαία ιστοσελίδα για τα θετικά μαθήματα του Δημοτικού.  κλικ!

Διαδραστικό υλικό & Παρουσιάσεις μαθημάτων:

Μπείτε στην εξαιρετική ιστοσελίδα, βρείτε άφθονο διαδραστικό υλικό και παρουσιάσεις όλων των μαθημάτων και διασκεδάστε παίζοντας εκπαιδευτικά μαθησιακά παιχνίδια.  κλικ!

Φωτόδεντρο:

Ένας εξαιρετικός δικτυακός τόπος με πολλά εργαλεία μάθησης και εκπαιδευτικά παιχνίδια για όλα τα μαθήματα του σχολείου. κλικ!

ΠΡΟΣΟΜΟΙΩΣΕΙΣ ΣΤΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ
Μπείτε στην καταπληκτική ιστοσελίδα και απολαύστε μια σειρά από μοναδικές προσομοιώσεις στα μαθηματικά και τη φυσική.
Παρακολουθείστε σε άλλη διάσταση τα κλάσματα, την τριβή, τη βαρύτητα, τα κύματα και πολλά ακόμη... κλικ!

ΟΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΕΣ ΜΑΧΕΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ
Μπείτε στον θαυμάσιο ιστοχώρο, κάντε κλικ στη μάχη που σας ενδιαφέρει και διαβάστε το πρωτότυπο κείμενο και την μετάφραση από μεγάλους έλληνες ιστορικούς!
Οι μεταφράσεις που χρησιμοποιήθηκαν για τις μάχες της αρχαιότητας είναι από τη σειρά "ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ" των εκδόσεων ΚΑΚΤΟΣ κλικ

Η Ελληνική Ιστορία στο Διαδίκτυο:

Μια καταπληκτική παρουσίαση της Ελληνικής Ιστορίας από την Προϊστορία μέχρι τα Νεότερα χρόνια από το Ίδρυμα Μείζονος Ελληνισμού κλικ!

Ιστορία - Ελληνικός Πολιτισμός:

Εποχή του Λίθου, Τέχνη Παλαιολιθικής περιόδου, Αρχαία Αίγυπτος, Κυκλαδικός, Μινωικός και Μυκηναϊκός Πολιτισμός, Τέχνη Γεωμετρικής περιόδου, όλη η ιστορία των Αρχαϊκών Χρόνων, Ηγεμονία της Αθήνας, Πελοποννησιακός Πόλεμος, Εκστρατεία του Αλέξανδρου και πολλά ακόμη, με θεωρία και ασκήσεις, έρχονται στον υπολογιστή σας με ένα απλό κλικ!

ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ
Όλη η θεωρία για τη γραμματική και το συντακτικό της νέας ελληνικής γλώσσας με πολλές ασκήσεις, έρχεται με ένα κλικ στην οθόνη του υπολογιστή σας! κλικ!

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΥΛΙΚΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΧΟΛΙΚΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ
Μπείτε στην ιστοσελίδα και βρείτε πλούσιο υλικό για τις γιορτές του Σχολείου σας!  κλικ!

ΑΓΓΛΙΚΑ ΓΙΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΤΑΞΕΙΣ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ Πηγή BBC  κλικ!

ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ

Επιλέξτε περίοδο & δείτε χάρτες, βίντεο-χάρτες ή χάρτες με κίνηση.

ΝΟΜΟΙ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ

Ένα κλικ και έχετε στην οθόνη σας όλους τους χάρτες της Ελλάδος!

ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΟΣ ΧΑΡΤΗΣ

Πλοηγηθείτε στα μνημεία, τα μουσεία & όλους τους αρχαιολογικούς μας χώρους

Ελλάδα (πολιτικός-διαμερισμάτων-γεωμορφολογικός)

Ελλάδα (ανάγλυφο-γεωμορφολογικός)

Ελλάδα (βλάστησης-θερμοκρασιών-βροχοπτώσεων)

Εκτυπώσεις λευκών χαρτών Ελλάδας

Κύπρος (ανάγλυφο-γεωμορφολογικός)

Κύπρος (πολιτικός-γεωμορφολογικός)

Εκτυπώσεις λευκών χαρτών Κύπρου Ευρώπη (κλιματικές ζώνες-θερμοκρασίες-βροχοπτώσεις)  Ευρώπη (βλάστησης-ανάγλυφο-κλιματικές ζώνες-γεωμορφολογικός)
Ευρώπη (πολιτικός-γλώσσες-θρησκείες-κατανομή πληθυσμού) Ευρώπη (ανάγλυφο-γεωμορφολογικός) Εκτυπώσεις λευκών χαρτών Ευρώπης
Αφρική (ανάγλυφο-γεωμορφολογικός) Αφρική (κλιματικές ζώνες-θερμοκρασίες-βροχοπτώσεις)  Αφρική (βλάστησης-ανάγλυφο-κλιματικές ζώνες-γεωμορφολογικός)
Αφρική (πολιτικός-γλώσσες-θρησκείες-κατανομή πληθυσμού) Εκτυπώσεις λευκών χαρτών Αφρικής Ασία (ανάγλυφο-γεωμορφολογικός)
Ασία (κλιματικές ζώνες-θερμοκρασίες-βροχοπτώσεις) Ασία (βλάστησης-ανάγλυφο-κλιματικές ζώνες-γεωμορφολογικός) Ασία (πολιτικός-γλώσσες-θρησκείες-κατανομή πληθυσμού)
Εκτυπώσεις λευκών χαρτών Ασίας Ωκεανία (ανάγλυφο-γεωμορφολογικός) Ωκεανία (κλιματικές ζώνες-θερμοκρασίες-βροχοπτώσεις)
Ωκεανία (βλάστησης-ανάγλυφο-κλιματικές ζώνες-γεωμορφολογικός) Ωκεανία (πολιτικός-γλώσσες-θρησκείες-κατανομή πληθυσμού) Εκτυπώσεις λευκών χαρτών Ωκεανίας
Βόρεια Αμερική (ανάγλυφο-γεωμορφολογικός) Βόρεια Αμερική (κλιματικές ζώνες-θερμοκρασίες-βροχοπτώσεις) Βόρεια Αμερική (βλάστησης-ανάγλυφο-κλιματικές ζώνες-γεωμορφολογικός)
Βόρεια Αμερική (πολιτικός-γλώσσες-θρησκείες-κατανομή πληθυσμού) Εκτυπώσεις λευκών χαρτών Βόρειας Αμερικής Νότια Αμερική (ανάγλυφο-γεωμορφολογικός)
Νότια Αμερική (κλιματικές ζώνες-θερμοκρασίες-βροχοπτώσεις) Νότια Αμερική (βλάστησης-ανάγλυφο-κλιματικές ζώνες-γεωμορφολογικός) Νότια Αμερική (πολιτικός-γλώσσες-θρησκείες-κατανομή πληθυσμού
Εκτυπώσεις λευκών χαρτών Νότιας Αμερικής Παγκόσμιος (πολιτικός-ανάγλυφο-γλώσσες-θρησκείες)  Παγκόσμιος (ήπειροι-ανάγλυφο-γεωμορφολογικός)
Παγκόσμιος (πληθυσμός-κατανομή πληθυσμού-ανάγλυφο-γεωμορφολογικός) Παγκόσμιος (κλιματικές ζώνες-βλάστηση-θερμοκρασίες-βροχοπτώσεις)  Εκτυπώσεις Παγκόσμιου λευκού χάρτη

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΥΛΙΚΟ ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΟΥ ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΟΥ

Στην ενότητα αυτή μπορείτε να δείτε το on-line εκπαιδευτικό υλικό που διατίθεται από το παιδαγωγικό ινστιτούτο.

Μαθηματικά Α΄ - Β΄

Μαθηματικά Γ΄ - Δ΄